.

Vítejte

=O hře= F.E.A.R Combat

HW požadavky (aneb kdo si to může dovolit, a kdo ne)

Engine hry je náročný, autoři se sice snažili mapy vyčistit od zbytečného bordelu jak to jen šlo, optimalizovat je, což přineslo oproti původnímu singleplayeru nepatrnou úsporu. Když vám však neběžel singleplayer, Combat se zachová stejně. Samozřejmě, je možné hrát ve prospěch výkonu na absolutní úkor grafiky, to pak ale textury vypadají jakoby je malovali metodou „vlož petardu do krabičky s máslem a uteč.“ Ne, ne, na GF4 to proste nepůjde. Jako slušnou sestavu bych doporučoval něco kolem Geforce 6600 či jejich ekvivalentu u Radeonu a karet vyšších, 1GB RAM, 2 GHz CPU. Dneska už nestojí to co kdysi a malý upgrade se určitě oplatí. A když už vlastníte skutečnou High-end kartu a můžete si dovolit zapnout všechny dostupné prkotiny, které nabízí, to už se od monitoru neodlepíte! Dalším problémem v našich pořád ještě internetově nepříliš svobodných luzích a hájích, může být enormní velikost klienta - 1.8 GB. Nejvíce se pravděpodobně osvědčí stará dobrá metoda ze života, kdy to jeden stáhne, napálí, a pak šíří mezi kamarády. Co se týče neméně důležitého connectu, rychlost 256kbps by měla stačit jen tak tak, vyšší je samozřejmě výhodou.

 

Zbraně

Každá zbraň tady reprezentuje osobní styl hry, protože má svoje vlastní penalty a výhody. To, jak se tvůrcům povedlo vyvážit zbraně pro multiplayer, považuji za velmi zdařilé, každý si muže vybrat to, co se mu nejlépe hodí. Nejvíce asi budete proklínat zkušené hráče běhající s penetrátorem, nejčastěji vás sundá chlapík s duálkami nebo ASP Rifle. :-)

Duálky

Zbraň zejména pro pokročilejší hráče. Účinnost je vysoká, rychlost vašeho pohybu není silně penalizována. Pokud se naučíte strefovat s nimi do hlavy, máte vyhráno. Velký zásobník a dobrá muška z vás udělají krále bitvy. Nevýhodou je malá kadence.

Samopal

Platí jednoduchá poučka: čím blíž nepříteli, tím lépe. Pokud jste od něj na pár metru, máte velkou šanci na vítězství, pokud je to 5 a víc, stihne se otočit a sejmout vás. Opět jedna ze zbraní, kterou ovládá málokdo. Když tomu tak ale je, stojí to za to.

Útočná puška

Dobrá pro začátečníky, protože v sobě kombinuje účinnost, kadenci, stabilitu a přesnost. Základní hrubá síla pro bitvy na dálku. Jen těžko něco pokazíte s touhle věcičkou v rukou.

Brokovnice

Když headshoty nejsou vaše parketa, budete mít problém: většina hráčů často používá neprůstřelnou vestu a brokovnice má žalostnou penetraci. Vhodná do módu s control pointy, když se s ní postavíte na nepřátelské rodiště a nepřátele bijete dřív, než stihnou sebrat vestu.

Penetrator

Jediná volba správného veterána, penetrator alias kolíkomet. Damage je smrtící, rozptyl udržitelný. Kdo neumí, proklíná, kdo umí vyhrává a nabodává. :-)

ASP Rifle

Má nejoblíbenější zbraň, silná sniperka, střílející v dávkách. Zásobník je extrémně malý, ammo ale lze doplnit u padlého nepřítele. Hráči, kteří umí, vyhrávají s ASP celé mapy. Se zaměřovačem nebo bez, je velmi přesná a i když je pomalá, většinou stačí dvě dávky a je po nepříteli. Pro začátečníky nic moc, pokud se netrefí napoprvé, následuje smrt.

Kanón MP50

Nenachází se na každé mapě, v zásobníku má 6 nábojů. Na zabití nepřítele s plným HP a štítem jsou potřeba dvě rány do těla, na hráče bez štítu stačí jedna. Dmg range je široký, proto je vhodný k bití skupiny nepřátel najednou.

Plazmová puška

Když právě bojujete o poslední control point, tahle věcička dokáže vyhrát mapu. Jedna rána kamkoli a z nepřítele jsou v momentě ohořelé kosti. Zásobník je větší jako u MP50, pokud ji získáte, pár kol ji jen tak neodhodíte.

Raketomet

Další zbraň na rozdrobení nepřátelských řad, avšak ne velmi vhodná na dlouhou vzdálenost. Protože extrémně zpomaluje pohyb, je ji ideální používat za aktivního krytí členy teamu - nevhodná pro sólovou akci.

Dálkové nálože

Těžko použitelné, ale když si najdete dobré místo, stojí to za to. Můžete je hodit na jakýkoli povrch včetně hráče, vlastního nebo nepřátelského. Když zařvete dříve než zmáčknete odpalovací zařízení, neodpálí se, ale zmizí. Oblíbená funny taktika našeho teamu: obházet s nimi spoluhráče s dvěmi lékárničkami ve výbavě, poslat ho mezi nepřátele a odpálit to.

Automatická nálož

Nejlepší je hodit ji tam, kde jsou velké otevřené dveře smerem dovnitř místnosti. Až nepřítel proběhne kolem dveří za kterými je nálož, aktivuje ji. Když nejsou po ruce dveře, stačí ji hodit někam za roh. Nikdy však ne doprostřed místnosti. Dá se totiž lehce rozstřelit a pak vyjde nazmar.

Módy

Z nabídky módu si mužete vybrat hlavně podle toho, jestli jste spíše na dynamický nebo na taktický styl hry.

Deathmatch

Klasický Deathmatch, kde po uběhnutí maptime vyhrává hráč s nejvyšším skóre.

Team Deathmatch

Body získávají teamy vždy, když někdo zabije nepřítele, ale taky se ztrácejí vždy, když někdo z teamu padne. Muže být jak taktický, tak i dynamický. Závisí od skillu vašich spoluhráčů.

Conquer all

Na to, aby team vyhral, je potřeba zabrat všechny CP (control points). Čím víc hráču stojí najednou u nepřátelského nebo neutrálního CP, tím rychleji probíhá proces zabíráni. Když se nestihnou zabrat všechny CP, vyhrává team, jenž měl nejdelší dobu ve vlastnictví nejvíce CP.

Capture the Flag

Cílem je získat nepřátelskou vlajku, má to však jeden háček. V čase doručení na vaši základnu musí být přítomna i vlastní vlajka. Vlajka se teleportuje na základnu několik sekund potom, co zastřelíte nepřítele, který ji ukradl.

Team Elimination

Teamy bojují, hráči se nerespawnují. Vyhrává team, ve kterém zůstane naživu poslední hráč. Mód spíše taktický a pomalý.

Mapy

Mapy jsou optimalizované pro taktický boj, o různé překážky, pulty, skříně, haraburdí a dokonce i terénní nerovnosti není nouze. Na speciálních místech se respawnují superzbraně, najdeme na nich několik míst pro respawnovaní armoru a lékárniček, jedno místo pro respawnováni granátu, jedno pro automatickou nálož a jedno pro dálkovou nálož. Nechybí strašidelný dům, kanály, kanceláře, skladiště, laboratoře a dokonce i les. Jednotlivé lokace se jen tak neokoukají a skutečně vydrží hodně dlouho.

Jak to nastavit a jak hrát?

Je velmi důležité, abyste v menu „client settings“ potvrdili položku punkbuster. Je to anticheat, automaticky implementovaný do klienta a na většinu serveru se bez něj nedostanete. Pak už jen stačí nastavit source: internet, nechat klient aby načítal všechny dostupné servery, v kategorii ping seřadit servery od nejnižšího pingu po nejvyšší a vybrat takový mód a počet hráčů, jaký požadujete. Nic více, nic méně.